Ceramica Campos - Historia pełna kolorów

Cerámica Artística Campos to fabryka, produkująca tradycyjne, południowohiszpańskie, wyroby ceramiczne, od ponad 70 lat.

Fabyka powstała w roku 1939 w Sewilli. Jej założycielem był Antonio Martín Bermudo, "Campitos” – syn znanego miejscowego mistrza stolarskiego. Nie poszedł on jednak śladami ojca – od dziecka fascynowało go malarstwo. Studiował w Escuela de Artes y Oficios de Sevilla, poznawał również tajniki produkcji ceramiki, w firmie Cerámica Hermanos González. Zdobyte doświadczenie wykorzystał otwierając własną fabrykę – Campos.

Współcześnie firmą zarządzają wnukowie fundatora, którzy są trzecim pokoleniem tej rodziny, zaangażowanym w tradycyjną produkcję ceramiki.

Campos specjalizuje się w produkcji bogato zdobionych elementów ceramicznych, które są produkowane według klasycznych wzorów z Sewilli.

 

 

Poza bajecznie wzorzystymi płytkami można w tej fabryce kupić również elementy małej architektury – balustrady schodów, fontanny ogrodowe, ławki, elementy ogrodzenia.

Wszystkie one są produkowane według tradycyjnych metod. Kolorowe szkliwa są mieszane bez wykorzystania automatów, przy użyciu technik i receptur, wymyślonych dziesiątki lat temu. Ich składniki są naturalne i można wśród nich znaleźć, na przykład, oliwę z oliwek.

Elementy przestrzenne są odlewne ręcznie z glinki, która ma formę gęstego płynu, a następnie, również ręcznie, zdobione.

Równie ciekawa jest produkcja płytek. Najbardziej zaawansowane prace są malowane jak obrazy – pędzlem. Kolory się przenikają, a finalny efekt jest unikalny, jak dzieło malarskie. Ale nawet produkcja kolekcji powtarzalnych, których wiele jest w ofercie Campos, to prawdziwy artyzm. Aby uzyskać taki sam wzór na kolejnych elementach, kontury rysunku są nanoszone metodą sitodruku. Jednak w odróżnieniu od większości fabryk, w tej sewilskiej firmie, nawet sita do nadruku są poruszane rękami człowieka – nie ma tu mowy o liniach produkcyjnych czy maszynach.

Po naniesieniu konturu, płytki trafiają na stół osoby, która pokryje je kolorowym szkliwem. Odbywa się to przy użyciu narzędzi, które dokładnie tak samo wyglądały prawie wiek temu.

Ozdobione elementy, również siłą rąk ludzkich, trafiają do niewielkiego pieca, w którym są wypalane w temperaturze tysiąca stopni.

 

 

Dzięki temu, że Cerámica Artística Campos jest przywiązana do tradycji, my możemy Państwu zaproponować produkty unikalne – których styl jest nieporównywalny z tym, co proponują producenci, wykorzystujący współczesne metody produkcji. To prawdziwa ceramika z duszą. Jeżeli marzy się Państwu stworzenie namiastki południowej Hiszpanii we własnym otoczeniu, powinni się Państwo zapoznać z ofertą właśnie tego wytwórcy.

autor: mg

Ceramica Artistica Campos